Zakupy, internet, własna firma

Plastry mięsa

Co to jest masownica? Gdzie w przemyśle używa się masownicy?

Używanie specjalistycznych urządzeń ma dla przemysłu ogromne znaczenie. Usprawnia produkcję, przyspiesza ją, wpływa na optymalizację kosztów. Wśród takich maszyn wymienia się też masownice. Czym wyróżniają się te urządzenia i w jakim przemyśle są stosowane?

Masownica – co to jest?

Masownica to urządzenie, którego celem jest uplastycznianie różnych gatunków mięsa. Chodzi o to, by konsystencja wyrobu była delikatniejsza i mocniej związana. Masownica stosowana jest w przetwórstwie mięsnym (podejrzyj jak wygląda na zfm-online.com), sprawdza się podczas peklowania, uszlachetnia różne rodzaje mięsa. Co ważne, korzystanie z tej maszyny nie wpływa niekorzystnie na strukturę wyrobów. Poprawiają się wręcz niektóre parametry jakościowe i fizyczne, np. soczystość czy kruchość mięsa.

Jak działa masownica?

Korzystanie z masownicy nie jest trudne. Nowoczesne maszyny są intuicyjne w obsłudze, wiele procesów można automatycznie zaprogramować, co wpływa na szybkość działania. Sam proces masowania odbywa się w szczelnie zamkniętym bębnie. W dodatku najważniejsze parametry urządzenia kontrolowane są przez specjalny sterownik. Mowa o prędkości obrotów bębna, kierunku, czasie trwania konkretnych cykli, czasie włączenia i wyłączenia urządzenia. Wszystkie procesy można zaplanować i ewentualnie edytować swoje ustawienia na panelu sterowania. Po zakończeniu masowania dochodzi do przechylenia bębna, co umożliwia sprawne wyjęcie mięsa.

Efekt masowania uzależniony jest od wielu czynników. Wśród nich wymienia się samą konstrukcję maszyny, stopień wypełnienia bębna, stosowany program masowania, ilość obrotów itp. Istotny jest także czas trwania tego procesu, gatunek mięsa, stopień jego rozdrobnienia oraz temperatura podczas masowania. Chłodzenie jest tutaj bardzo istotne. Obniżać temperaturę można poprzez ustawienie maszyny w chłodni, wstępne wychładzanie mięsa czy chłodzenie płaszczowe masownicy. Sposobów na obniżenie temperatury nie brakuje, każdy zakład może stosować swoje metody, które uznaje za najlepsze.

Masownica w zakładzie mięsnym – dlaczego warto?

Stosowanie masownicy w przemyśle mięsnym ma wiele zalet. W dodatku takie urządzenia są przydatne nawet w mniejszych zakładach. Wśród korzyści użytkowania takiej maszyny wymienia się perfekcyjną jakość produkowanych wyrobów. Są one uplastycznione, delikatne, mają zwartą konsystencję. Masownice przyspieszają też proces produkcji, szybko działają, są łatwe w obsłudze. W dodatku nowoczesne urządzenia do masowania mięsa są wyposażone w szereg różnych technologii, które umożliwiają oszczędzanie energii oraz czasu produkcji. Bez obaw można również czyścić masownice. Wyróżniają się one wysoką odpornością na różnego rodzaju substancje chemiczne. Są też zaprojektowane w taki sposób, by zachowanie higieny w urządzeniu nie stanowiło żadnego problemu, co w przemyśle mięsnym ma ogromne znaczenie dla powodzenia biznesu, ale i zdrowia klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top