Zakupy, internet, własna firma

Gra w szachy

Szachy na Śląsku: kluby szachowe, tradycja, turnieje

Szachy to gra o wieloletniej tradycji, która do Polski przybyła z zachodu. Z kolei na Śląsku pierwsze kluby szachowe zaczęły powstawać w okresie pierwszej wojny światowej. A które z nich działają do dziś? Jakie kluby szachowe znajdziemy na Śląsku i w których turniejach szachowych można wziąć tu udział?

Kluby Szachowe Śląsk

Kluby szachowe na Śląsku wymienione są na https://klubszachowy.pl, znajdują się one m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie czy Rybniku. Jednym z najpopularniejszych klubów na Śląsku jest katowicki Hetman, który powstał w 1975 roku jako sekcja szachowa przy Domu Kultury w Katowicach-Szopienicach. Tym, co z pewnością wyróżnia go na tle innych, jest popularność gry korespondencyjnej, w której zawodnicy z Hetmana osiągnęli bardzo dużo. W Katowicach działa również klub szachowy w Pałacu Młodzieży, który specjalizuje się w trenowaniu dzieci i młodzieży na każdym poziomie zaawansowania.

Śląski Związek Szachowy

Jednak najważniejszą organizacją zrzeszającą szachistów z województwa śląskiego jest Śląski Związek Szachowy, z siedzibą przy ulicy 1 Maja w Katowicach. Został on założony w 1924 roku i od tamtego czasu zajmuje się promocją i wspieraniem działalności szachowej na Śląsku. Koordynuje również działania klubów i sekcji szachowych z tego terenu. Na stronie ŚZS można znaleźć aktualny kalendarz turniejów szachowych, a także wszelkie ważne informacje na temat rozgrywek z tego województwa.

Turnieje szachowe na Śląsku

A jakie turnieje szachowe są organizowane na Śląsku i w których warto wziąć udział? Na przykład na sierpień 2020 roku zaplanowany jest Śląski Festiwal Szachowy „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia”, na którym zjawić ma się nawet sam Anatolij Karpow. Przewidzianych jest tam kilka turniejów szachowych, m.in. o Puchar Burmistrza Ustronia czy Mecz szachowy „POKOLEŃ” na 25 szachownicach. Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie także wiele innych atrakcji.

Z kolei 3-4 października 2020 roku w Łaziskach Górnych mają odbyć się Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich, a nieco później Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów w Węgierskiej Górce. Ciekawym wydarzeniem na Śląsku jest również Ogólnopolski Mikołajkowy Turniej Szachowy dla dzieci, który co roku odbywa się w Gliwicach, w kilku grupach wiekowych.

Kiedy zapisać się na turniej szachowy?

Turnieje szachowe to ogromna lekcja koncentracji, a także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Dlatego warto w nich uczestniczyć. Wiele rodziców i opiekunów zastanawia się, kiedy wysłać dziecko na pierwszy turniej szachowy? Jednak nie ma określonej granicy wiekowej, z pewnością warto zrobić to jak najszybciej. Na takim turnieju młody zawodnik zobaczy, jak w praktyce wyglądają wszystkie zasady, nauczy się obsługi zegara szachowego, skupiania uwagi na swojej szachownicy czy wyłapywania błędów przeciwnika. Jednak zanim zapisze się na taki turniej, musi dokładnie zaznajomić się z regulaminem i wytycznymi organizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top