Zakupy, internet, własna firma

Logo allegro i ludzie przy komputerze

Jak sprzedawać na Allegro? Czy trzeba założyć firmę?

Allegro to obecnie jeden z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych i aukcyjnych. Jak reklamuje się sama firma – wszystko, co potrzebujesz, znajdziesz właśnie tam. Czy prowadzenie aukcji na Allegro, wymaga zakładania firmy? Co warto wiedzieć, gdy chcesz wystawić coś na Allegro?

Czy sprzedaż na Allegro równa się prowadzeniu działalności gospodarczej?

Sprzedawanie rzeczy przez internet, w dzisiejszych czasach stało się praktyką bardzo powszechną i nawet ludzie, kompletnie nieznający się na handlu, jest w stanie wystawić i sprzedać praktycznie wszystko. Allegro jest jednym z takich miejsc, bardzo popularnym zresztą. Odpowiedź na zadane pytanie jest jednak oczywista – nie, sprzedaż na aukcji internetowej nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej i zakładania własnej firmy. Oczywiście pod warunkiem (to ważne!), że sprzedaje się sporadycznie.

Jeżeli w krótkim czasie w sieci pojawi się więcej tych samych przedmiotów, powstanie przypuszczenie, że chcemy na tym zarobić i wskazywać na prowadzenie działalności. Oczywiście, jak ktoś planuje założenie własnego biznesu, wystawianie towaru na Allegro też jest sposobem na znalezienie klientów.

Własna firma, a aukcje na Allegro

Jeżeli chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą, niezależnie od tego, co zamierzasz sprzedawać, istotne będzie to, jakich kanałów dystrybucji będziesz używać. Dzięki temu uzyskasz możliwość przedstawienia swojej oferty oraz umożliwienia dostępu do niej klientom.

Jednym z takich kanałów jest niewątpliwie Allegro i obecnie wiele firm właśnie poprzez tę platformę oferuje swoje produkty. Jeżeli chcesz sprzedawać coś przez internet, można nastawić się właśnie na taką formę, zwłaszcza gdy dopiero planujesz założyć firmę i nie masz własnej strony internetowej.

Jak założyć własną firmę i sprzedawać na Allegro?

Zanim zdecydujesz się na prowadzenie własnej działalności, najlepiej będzie jeżeli wcześniej zasięgniesz odpowiedniej wiedzy. Prowadzenie biznesu wiąże się z wieloma przygotowaniami i formalnościami, które trzeba spełnić. Po pierwsze, zakładając firmę pamiętaj o biznesplanie (a.edu.pl), dzięki temu łatwiej będzie ci opracować konkretne sposoby działania. Pozwoli ci to wyznaczyć cel i utrzymać kurs, w którym zamierzasz poprowadzić swoją działalność.

Po drugie, zapoznaj się z przepisami prawa oraz formalnościami, jakie wiążą się z samym założeniem działalności. Po trzecie rozeznaj się w kosztach i tym, jak będzie to wyglądało finansowo, co będzie potrzebne, jakie kwestii są tu istotne i w jaki sposób możliwe jest pozyskanie pieniędzy potrzebnych do rozkręcenia biznesu. Oczywiście rzeczy, o których powinno się wiedzieć, jest więcej, na szczęście, takie informacje można pozyskać dość łatwo w internecie.

Czy sprzedaż na Allegro kosztuje?

Jak już wiemy, sprzedawać na Allegro może każdy – zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Co jednak z kosztami? Trzeba zaznaczyć, że strona za każdy wystawiony towar pobiera opłaty za wystawienie ogłoszenia, jak również pobierane są prowizje od sprzedaży, ewentualny opcje dodatkowe, a także za utrzymywanie ofert, które nie zostały sprzedane przez czas dłuższy niż rok.

Na stronie Allegro można znaleźć dokładny cennik, przy czym warto wspomnieć, że różne koszty zostały podzielone według różnych kategorii. Tak więc cena może być inna, z zależności od tego, czy wystawia się ofertę dotyczącą działu samochody, nieruchomości, usługi czy na przykład wakacje i wpływ będzie miał także wybrany pakiet.

Czy sprzedaż na allegro jest opodatkowana?

Tak. Cokolwiek sprzedajemy na Allegro, obciążone jest to obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że powstały ze sprzedaży dochód, niezależnie od tego, czy jesteśmy firmą, czy osobą prywatną, musimy uwzględnić podatek w rozliczeniu rocznym PIT, a dokładnie w rubryce „inne dochody”. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystawiamy na aukcji przedmiot używany, kupiony przez nas dalej niż przed 6 miesiącami. Wówczas jest się zwolnionym od opodatkowania, pod warunkiem, że jest się osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top