Zakupy, internet, własna firma

Nieruchomości

Pośrednik nieruchomości czy ogłoszenia od osób prywatnych. Zalety i wady biura nieruchomości

Przymierzasz się do zakupu mieszkania lub domu, lecz przytłacza cię ilość ofert? Nie wiesz, co robić: iść od razu do pośrednika, czy może szukać na własną rękę, wśród ogłoszeń od osób prywatnych? Sprawdzamy, jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań.

Pośrednik nieruchomości – zalety i wady

Pośrednik nieruchomości jak np. Veritas Nieruchomości (https://veritasnieruchomosci.pl/) pomoże ci w poszukiwaniach idealnego mieszkania/domu, a także doradzi w kwestiach formalnych. Jak działa? Biura nieruchomości nawiązują współpracę z prywatnymi właścicielami. Sprawdzają status prawny budynku, sporządzają jego opis, a także wykonują zdjęcia. Następnie udostępniają ogłoszenia o sprzedaży mieszkania na swojej stronie lub w lokalnych serwisach i umawiają się na oględziny z potencjalnymi klientami, odpowiadając na wszystkie wątpliwości. Pisząc w skrócie – działają w imieniu właściciela, choć nie za darmo oczywiście. Za swoje usługi pobierają prowizję, którą płaci kupujący lub sprzedający. W praktyce w obu przypadkach sprowadza się to jednak do zwiększenia kosztów nieruchomości. Czyli, jakie są wady tego rozwiązania, już wiesz. A zalety?

Zwracając się o pomoc do pośrednika, w pierwszej kolejności określasz swoje preferencje – lokalizację, wielkość, wyposażenie mieszkania, a także inne informacje umożliwiające wyszukanie idealnej oferty. Mając wszystkie te dane, pośrednik zajmuje się przeglądaniem oraz porównywaniem ogłoszeń, często mając dostęp do baz danych, z których „zwykły” użytkownik nie mógłby skorzystać. Wie też, na co zwracać uwagę, a także, jak czytać opisy.

W trakcie finalizacji transakcji zadba o to, aby cały proces przebiegał zgodnie z przepisami, zapewniając tym samym bezpieczeństwo swoim klientom. Najczęściej to również pośrednik przygotowuje wszystkie dokumenty, ty nie musisz się o nic martwić.

Ogłoszenia nieruchomości od osób prywatnych – zalety i wady

Nie chcesz zgłaszać się do pośrednika? Możesz rozpocząć poszukiwania na własną rękę, korzystając z popularnych serwisów z ogłoszeniami nieruchomości. Przeglądając je, masz możliwość zawężania wyników, nie tylko do lokalizacji, ale także konkretnych parametrów obiektu. Tutaj tylko od razu ostrzegamy – może się zdarzyć, że sprzedający nie zaznaczy jakiejś opcji, ale uwzględni ją w opisie. Wtedy jednak serwis nie pokaże ci tej oferty, ponieważ teoretycznie nie spełnia ona twoich kryteriów.

Szukając ogłoszenia, liczy się przede wszystkim szczęście oraz szybkość. Najlepiej sprawdzać je od najnowszych, bo te najkorzystniejsze szybko znikają. I nie czekać z umawianiem się na oglądanie nieruchomości, bo ktoś inny może się wyprzedzić. Tutaj jako ciekawostkę wtrącimy, że wiele ofert dostępnych w takich serwisach pochodzi od… pośredników, a nie od prywatnych sprzedających.

Jakie są zalety tego rozwiązania? Nikt nie płaci prowizji, a więc możesz liczyć na niższą cenę i większą elastyczność w negocjacjach. Lecz przy tym, minusów jest sporo. Poszukiwania są męczące, czasochłonne. Wiele zależy od tego, jak dokładny opis przygotuje sprzedający. Może też on zatajać przed tobą różne informacje, a dokładne sprawdzenie mieszkania i jego stanu prawnego będzie należeć do ciebie.

Jak znaleźć dobre biuro nieruchomości?

Nie powiemy ci, z którego z tych rozwiązań skorzystać, bo każde ma swoje wady i zalety, możemy za to podpowiedzieć, jak wybrać biuro nieruchomości. Przede wszystkim – liczy się doświadczenie. Od ilu lat pośrednik działa na rynku? A także ile ofert ma dostępnych w swojej bazie (takich, których nie znajdziesz nigdzie indziej)?

W następnej kolejności sprawdź, czy biuro nieruchomości posiada polisę od odpowiedzialności cywilnej. Dopytaj również, jak przebiega współpraca, w jaki sposób pośrednik pomaga na etapie finalizacji transakcji. No i co często jest najistotniejsze, w jakiej wysokości prowizję pobiera.

1 thought on “Pośrednik nieruchomości czy ogłoszenia od osób prywatnych. Zalety i wady biura nieruchomości

  1. Odpowiedz
    Aniela - 2022-07-01

    Ja bardziej ufam biurom nieruchomości. Fakt jest to droższe, bo prowizja. Ale czuję się bezpieczniej i pewniej rozmawiając z kimś, kto się na tym zna i kto nie wprowadzi mnie w błąd. Zawieranie wielotysięcznych lub nawet milionowych transakcji pomiędzy dwoma niedoświadczonymi osobami fizycznymi to bardzo duże ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top