Zakupy, internet, własna firma

Laptop, notes i długopis

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Wybór odpowiedniego laptopa nigdy nie jest prosty, szczególnie jeśli nie znamy się na parametrach technicznych i nie wiemy, co tak naprawdę jest istotne przy porównywaniu modeli. Zakup nowego laptopa na pewno nie może być uwarunkowany jedynie ładnym wyglądem czy ceną. Istotne są inne czynniki, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Jak więc wybrać dobrego laptopa?

Laptop – używany czy nowy?

Obecnie ceny nowych laptopów spadają, co oznacza, że coraz mniej osób kupuje używane komputery. Lepiej kupić nowy sprzęt, mieć na niego najczęściej 2-letnią gwarancję i nie martwić się o to, że którąś część trzeba będzie wymienić. Nowe laptopy to też lepsze elementy wewnątrz urządzeń i większa wydajność. Nie mówiąc już o tym, że nie ma na nich żadnych śladów użytkowania.

Laptop z systemem czy bez?

Są plusy i minusy zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania. Decydując się na zakup laptopa z systemem, otrzymujemy szereg korzyści. Przede wszystkim możemy z niego niemal od razu korzystać, mamy duży wybór oprogramowania, nie musimy przechodzić przez zaawansowaną konfigurację itp. Są też i wady. Takie urządzenia najczęściej mają system przypisany do konkretnego laptopa i zazwyczaj są droższe. System może też zajmować dużo miejsca na dysku, np. przez niepotrzebne programy.

Jeżeli chodzi o laptopy bez systemów, te przeważnie są tańsze. Otrzymujemy też możliwość wybrania systemu zgodnie z własnymi potrzebami, nie zawsze musi to być Windows. Minusem jest jednak to, że do takiego laptopa trzeba będzie wgrać system samemu. To wiąże się z kosztem samego zakupu systemu, jak i z koniecznością instalacji, która jest czasochłonna.

Jak wybrać laptopa?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ten laptop będzie używany, jakie będzie jego przeznaczenie. Inne parametry będą istotne przy wyborze komputera dla gracza, a inne przy zakupie laptopa biznesowego. Warto też zwracać uwagę na jakość wykonania komputera, to czy ma powłokę antyrefleksyjną, zabezpieczenia, dodatkowe wyposażenie w postaci np. podświetlanej klawiatury czy stacji dokującej. A na jakie parametry laptopa zwrócić uwagę?

Parametry techniczne laptopów – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od przeznaczenia laptopa, koniecznie należy przyjrzeć się procesorowi. Najczęściej montowane są procesory AMD lub Intel. Od tego parametru zależy wydajność laptopa. Im więc lepszy procesor, tym bardziej komfortowe użytkowanie sprzętu. Istotna jest też pamięć RAM. 4 GB to właściwie minimum. Obecnie zaleca się, by wybierać komputery, które mają 8 GB RAM. Takie urządzenia umożliwiają płynne działanie wielu programów. Jeśli natomiast komputer ma być przeznaczony do pracy np. graficznej, wówczas pamięć RAM powinna być nawet powyżej 12 GB.

Warto zwrócić też uwagę na rodzaj dysku. Jeszcze do niedawna standardem był dysk HDD. Wyróżniała do przede wszystkim niska cena i duża pojemność. Obecnie częściej wybiera się laptopy z dyskiem SSD. Mają co prawda mniejszą pojemność, ale są wydajniejsze, szczególnie podczas pracy, w której należy mieć włączonych kilka aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top