Zakupy, internet, własna firma

Klawiatura komputerowa z niebieskiem klawiszem

Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie?

Zakupy internetowe to w dzisiejszych czasach norma. Właściwie każdy, kto ma kontakt z Internetem, zamawia w ten sposób nawet najmniejsze rzeczy, których albo nie dostanie w sklepie stacjonarnym, albo ceny danych przedmiotów są po prostu niższe. Jednak bez względu na to, czy zakupy internetowe robimy rzadziej, czy częściej, zawsze musimy pamiętać o bezpieczeństwie w trakcie zakupów i uważać na internetowych oszustów. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Bezpieczne zakupy w Internecie – zabezpiecz komputer

Wiele osób o tym zapomina, ale robiąc zakupy przez Internet, należy koniecznie chronić się przed wirusami i internetowymi szpiegami. Każdy może paść ofiarą szpiegowskiego oprogramowania, nawet korzystając z usług bardzo wiarygodnego i zaufanego sklepu. Jak się przed tym uchronić? Przede wszystkim, trzeba korzystać z oryginalnego oprogramowania systemowego natomiast wszelkie aplikacje pobierać z zaufanych źródeł. Nie zaszkodzi zadbać o stosowne zabezpieczenia jak program antywirusowy i skaner wyszukujący zagrożenia. Nie powinno się również robić zakupów online na obcym urządzeniu w kafejkach internetowych czy innych miejscach, z ogólnym dostępem do komputera, gdyż mogą one posiadać szpiegowskie oprogramowanie.

Bezpieczne zakupy w Internecie – sprawdź odwiedzaną stronę

Bardzo trudno jest odróżnić prawdziwą stronę sklepu, od fałszywej. Oszuści internetowi wypracowali sobie tak zaawansowane metody, aby każdy niedoświadczony w takich kwestiach użytkownik, złapał się na przynętę. Zawsze należy sprawdzać stronę pod kątem adresu czy zaczyna się on od https. Jeśli tak, oznacza to, że strona jest zaszyfrowana, czyli bezpieczna. Zaraz obok powinien znajdować się symbol zamkniętej kłódki, na który można kliknąć, aby sprawdzić informacje o witrynie internetowej. Gdy tych elementów brakuje, wówczas taką stronę należy od razu zamknąć.

Zakupy w telefonie

Bezpieczne zakupy w Internecie – sprawdź sklep

Jest kilka sygnałów ostrzegawczych, które powinny nas zaalarmować o tym, aby nie robić zakupów w tym konkretnym miejscu. Przede wszystkim kontakt ze stroną sprzedającą. Jeżeli sklep jest wiarygodny i zaufany, wówczas nie powinno być żadnych problemów przy próbie skontaktowania się. Dane kontaktowe są zawsze widoczne i wyraźne, a rzetelny sprzedawca zawsze jest gotowy na kontakt i pomoc klientowi. Poza tym warto prześledzić regulamin, politykę prywatności oraz bezpieczeństwa czy poznać zasady promocji i rabatów. Każdy wiarygodny sklep będzie prowadził takie zakładki i oferował klientom najnowsze promocje oraz oferty. Jeśli tego brakuje, wówczas można mieć pewność, że danemu sprzedawcy nie można ufać.

Bezpieczne zakupy w Internecie – sprawdź warunki zapłaty i dostawy

Każdy rzetelny sklep internetowy, daje swoim klientom kilka możliwości zapłaty oraz sposobu dostarczenia przesyłki. Może być to przelew płatny z góry, płatność przy odbiorze, a warunki dostawy obejmują kilu różnych kurierów oraz możliwość odbioru przesyłki w paczkomacie. Jeśli sprzedający podaje jedną metodę zapłaty oraz dostarczenia zamówienia, to od razu nasuwa pewne podejrzenia. Ponadto, jeśli klient wybiera opcję płatności z góry i w tym celu podaje numer karty kredytowej lub loguje się do bankowości elektronicznej, wówczas nie musi podawać żadnych dodatkowych danych. Jeśli otrzymasz maila z prośbą o podanie dokładnych danych, absolutnie tego nie rób. To klasyczne oszustwo.

Jak widać, pułapek w Internecie nie brakuje a z pewnością bezie ich jeszcze przybywać. Oszuści stale wyszukują nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy, dlatego tak ważne jest, aby zachować wyjątkową czujność i oszczędzić sobie nieprzyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top