Zakupy, internet, własna firma

youtube wyświetlony na ekranie komputera

Ile zarabia youtuber? Przykłady dobrze zarabiających youtuberów

Jeszcze do niedawna nie istniał taki zawód jak youtuber i raczej nikt nie sądził, że na wstawianiu filmików do internetu można zarabiać. Dziś jak już wiadomo, wiele się pod tym względem zmieniło, a bycie youtuberem staje się coraz popularniejsze. Ile jednak można zarobić na nagrywaniu krótkich filmików? Co na to wpływa? Którzy youtuberzy zarabiają najlepiej?

Jak zarobić na YouTube?

Jeszcze do niedawna sądzono, że z kręcenia filmików w sieci nie da się wyżyć, jak się jednak okazuje, są i tacy, którzy w ten sposób zarabiają krocie. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to mniejszość, bo wbrew pozorom, zarabianie w ten sposób wcale nie jest łatwe. Sam filmik to nie wszystko, oprócz niego liczy się jeszcze: ilość wyświetleń, ilość subskrypcji, reklamy, współpraca z markami, a także choćby wsparcie przez sprzedaż własnych produktów oraz crowdfunding (wspieranie przez sieci partnerskie). Jak więc widać czynników jest wiele, co za tym idzie, nie każdy, kto działa w ten sposób, realnie będzie zarabiał krocie – wiele też przecież zależeć będzie od stawek, jakie się zaoferuje youtuberom.

To ile się zarobi, zależeć będzie też od takich czynników jak temat – obecnie najwięcej zarabiają twórcy lifestyle, później ci zajmujący się gamingiem i na końcu ci z kategorii rozrywka. Oprócz tego dochodzą jeszcze występy telewizyjne, eventy oraz streamy.

Trzeba też spełniać określone wymagania – według zasad YT, aby móc zacząć w ogóle zarabiać, trzeba mieć minimum 1000 fanów i ponad 4000 h wyświetleń w ciągu roku. Co za tym idzie, nie da się zarabiać od razu – minie sporo czasu, zanim pojawią się pierwsze pieniądze.

Ile zarabiają youtuberzy w Polsce?

Przez długi czas zarobki polskich youtuberów były owiane tajemnicą i najczęściej przy ich określaniu opierano się na domysłach. Zrobiono jednak badania pod tym kątem, pytając o finanse ponad 100 popularnych youtuberów, poprzez ankietę. Otrzymane wyniki opublikowano.

Okazało się, że wysokość zarobków wcale nie jest taka oszałamiająca, jak mogłoby się wydawać. Średnia dla całej badanej grupy wyniosła 9,2 tys. zł miesięcznie, z czego ponad połowa (53%) przyznała, że zarabiają od 1 do 5 tys. miesięcznie. Powyżej tej kwoty, konkretnie do 10 tys. zarabia 29% badanych. Zarobkami do 25 tys. może pochwalić się ledwo 7% youtuberów, podobnie wygląda to w przypadku kwot do 50 – 100 000 tys. zł, którym cieszy się odpowiednio 8% i 2% badanych.

Ledwo kilkunastu (20%) najbardziej dochodowych twórców zarabia naprawdę zawrotne sumy i to oni znacząco zawyżają średnią – ich wynagrodzenie przekracza zarobki całej reszty (80%).

Mężczyzna z aparatem

Ile zarabiają youtuberzy za granicą?

Patrząc na stawki oferowane w Polsce i za granicą, wyglądają one podobnie – różnica jest jednak w walucie, którą YT określą na USD, a algorytmy przeliczania różnią się w zależności od kraju. Podstawową stawką za 100 000 tys. wyświetleń w Stanach Zjednoczonych będzie 50 – 200 $, co przy przeliczeniu po korzystnym kursie daje nam ok. 200 – 400 zł. Oczywiście im więcej wyświetleń, tym lepiej, dlatego nagrywając po angielsku, zazwyczaj mamy większe szanse na szerszy odbiór, a co za tym idzie, na większe zarobki. Porównując zarobki między Polską a innymi krajami, widać też gigantyczną różnicę – najczęściej wynika ona po prostu z tego, do jak szerokiej rzeszy odbiorców się dotrze.

Ile zarabiają popularni youtuberzy?

Ile w takim przypadku zarabiają najpopularniejsi youtubrzey w Polsce? Ciężko powiedzieć, ponieważ nie chwalą się oni swoimi zarobkami – jest to temat tabu. Wynika on z kilku czynników – po pierwsze ze społecznej reakcji, dla większości ludzi twórcy filmików są leniami dostającymi pieniądze za nic, a po drugie z umów zawieranych ze sponsorami, które nakazują poufność i nie pozwalają na zdradzanie zarobków.

Na świecie można znaleźć wielu popularnych youtuberów, otrzymujących wynagrodzenie nawet w milionach, jednak nie jest to coś, co spotka się w Polsce. Choćby popularny youtuber Gonciarz zarabia łączenie na dwóch swoich kanałachok. 17 tys. $ (ok. 66 tys. zł) w miesiącu, a SA Wardęga osiąga zarobki w wysokości ok. 4 tys. $ (ok. 16 tys. zł). Jak więc widać, polscy youtuberzy, choć niektórzy z nich zarabiają dobrze, pozostają daleko w tyle względem najbardziej topowych, światowych twórców (PewDiePie – 1 mln $, Daniel Middleton – 1,3 mln $, Lily Singh – 875 tys. $ – zarobki na miesiąc).

Czy więc warto inwestować w YouTube? Można próbować swoich sił, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to łatwy kawałek chleba, a o zarabianiu w ten sposób często można tylko pomarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top