Zakupy, internet, własna firma

Coach na wykładzie

Jak zostać coachem? Jak zarabiać na coachingu?

Coaching, czyli interaktywny proces rozwoju, jest zawodem, który zaczął cieszyć się dużą popularnością kilka lat temu. Mieliśmy cały wysyp osobistych doradców, którzy mówili co i jak robić, by osiągnąć sukces, w jaki sposób się rozwijać i zwiększyć efektywność swoich działań. Jak wygląda to teraz? Jak zostać coachem i ile można na tym zarobić?

Co to jest coaching?

Słowo „coaching” wywodzi się z angielskiego „trenowanie” lub „korepetycje” i jak sama nazwa wskazuję, jest to zawód oferujący szkolenia czy raczej doradztwo w dość szeroko rozumianym spektrum. Coaching jest także ściśle powiązany z psychologią, ponieważ wykorzystuje jej metody do zrealizowania procesów decyzyjnych.

Zawód ten oraz osoby nim się zajmujące mają za zadanie wsparcie innych w celu osiągnięcia lepszych wyników, przekroczenia własnych granic oraz dążenia do sukcesu. Z tego też powodu coaching najczęściej utożsamiany jest z biznesem, finansami, rozwojem kariery, ale też i ze zdrowiem czy relacjami międzyludzkimi. Podstawowym założeniem jest nauczenie ludzi, by potrafili podejmować właściwe decyzje, w celu osiągnięcia swojego celu, przy wykorzystaniu wszystkich swoich umiejętności.

Kim jest coach?

Coach to inaczej trener zachowań, trener podejmowania decyzji albo też doradca osobisty. Jest to osoba, która wcale nie musi mieć wiedzy z danej dziedziny szkolenia (nie musi być finansistą czy biznesmenem), ale ma odpowiednią wiedzę z zakresu psychologii, która pozwala na kształtowanie decyzji i pobudzenie do myślenia oraz działania. Innymi słowy, jego zadaniem jest wyzwolenie potencjału, który drzemie w kliencie, o którym on sam może nie wiedzieć lub go tłumić przez obawy czy stres. Coach działa zarówno indywidualnie, jak i grupowo i zajmuje się wieloma aspektami życia tak zawodowego, a także prywatnego.

Jak zostać coachem?

Teoretycznie zawód coacha stoi otworem przed każdym – nie jest tutaj wymagane żadne konkretne wykształcenie kierunkowe, choć oczywiście na fali zainteresowania można znaleźć w ofercie szkół i firm szkolenia z coachingu czy studia podyplomowe. Obecnie dużą rolę odgrywa jednak zaufanie klienta, dla którego profesjonalizm jest bardzo istotny, dlatego by wyrobić własną markę, dobre wykształcenie w tym kierunku to podstawa.

Trzeba jednak pamiętać, że coachem nie może zostać każdy – aby w pełni sprawdzić się w tym zawodzie, trzeba tego naprawdę chcieć, mieć dużą motywację, a także realnie określić swoje możliwości tak czasowe, jak i finansowe. Coaching jest wymagający, także pod względem psychicznym, trzeba więc być odpornym, bo jak się okazuje, przygotowania do zawodu coacha powinno się zacząć przede wszystkim od siebie. Jak chcesz motywować innych, gdy sam nie jesteś zmotywowany i pewny swoich działań?

Ile zarabia coach?

Zawód coacha wielu osobom wydaje się bardzo opłacalny, a patrząc na to, jak dużą popularnością się cieszy, może nas to tylko utwierdzać w tym przekonaniu. Prawda jest jednak taka, że zarobki w tym zawodzie będą mocno zróżnicowane i zależne przede wszystkim od tego, jaką markę sobie zbuduje coach. Będzie to też uzależnione od rodzaju doradztwa – przyjęło się, że przy wsparciu życiowym, ogólnym płaci się mniej, niż przy coachingu biznesowym i inaczej to wygląda, porównując szkolenia indywidualne, względem grupowych.

Według ankiety średnie zarobki miesięczne brutto coachów wynoszą 4400 zł, przy czym część osób zarabia poniżej (3600 zł), a część powyżej (6700 zł). Trzeba też pamiętać, że stawki za jedną sesję (za 1 h) będą zróżnicowane i mogą się wahać od 200 do blisko 2000 zł. Przy grupowym szkoleniu koszty wzrastają i mogą wynieść od 7,5 tys. do nawet 30 tys.

Nie są to jednak kwoty standardowe i widełki mogą się różnić w zależności od miejscowości czy danego coacha, jego rozpoznawalności, a także poziomu zapotrzebowania na konkretnym terenie. Coache pracują najczęściej poprzez zakładanie własnej działalności gospodarczej, choć zdarza się, że niektóre firmy decydują się na zatrudnianie takich osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top