Dzisiaj banki coraz częściej, aby zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty, dają wysokie premie. Takie akcje promocyjne są organizowane przez wiele instytucji. Otrzymać można zarówno nagrody pieniężne, jak i prezenty rzeczowe. Zazwyczaj organizatorzy dbają o to, by klient nie musiał płacić za nie podatku. Jak jest w rzeczywistości?
- Premie z banków a podatek dochodowy
- Sprzedaż premiowa a podatek
- Czy trzeba zapłacić podatek od promocji bankowych?
Premie z banków a podatek dochodowy
Banki wiedzą, że coraz trudniej pozyskać klientów. Aby im się to udało, organizują akcje promocyjne, które mają zachęcić do zakładania kont, kart kredytowych. Najczęściej po spełnieniu warunków można otrzymać premie pieniężne, ale i nagrody rzeczowe o wysokiej wartości. Warto więc szukać tego typu promocji; organizowane są cyklicznie. Ranking promocji bankowych z aktualnymi danymi zobacz na zgarnijpremie.pl, by upewnić się, że zdążysz na czas spełnić wszystkie wymagania uprawniające do odbioru nagrody. W związku z tym, że często są to premie pieniężne, pojawia się wątpliwość, czy przypadkiem nie trzeba zapłacić podatku dochodowego od wygranej. Jak to wygląda?
W ramach promocji bankowych często otrzymuje się nagrody w postaci gotówki przekazywanej na konto lub voucherów, e-bonów do sieci sklepów. Każda z tego typu promocji działa na zasadach tzw. sprzedaży premiowej. To kluczowe, gdy chce się rozwikłać kwestie podatków.
Sprzedaż premiowa a podatek
Warto wiedzieć, że niestety definicja sprzedaży premiowej wciąż nie została jasno określona w przepisach prawa. Zakłada się, że jest to sprzedaż towarów lub usług na podstawie umowy. Kupujący za jej zrealizowanie, ale po spełnieniu określonych warunków, ma otrzymać premię, która stanowi dodatkową wartość dla nabywcy. Co więcej, nie może mieć ona charakteru losowego, muszą być ściśle określone warunki, które gwarantują jej uzyskanie.
Sprzedaż premiowa ma służyć przede wszystkim sprzedającemu, a więc bankowi, by zwiększyć sprzedaż lub spopularyzować konkretne usługi bankowe. Najczęściej w regulaminach promocji banków są dokładne zapisy wskazujące cel przeprowadzenia akcji promocyjnej. Również w nim powinny znaleźć się takie informacje, jak powiązanie premii z koniecznością zawarcia umowy produktu bankowego, wskazanie osób, do których jest skierowana oferta (w tym podanie wykluczeń), ale i opis warunków, które musi spełnić klient, aby uzyskać premię oraz termin i sposób jej przekazania. A co z podatkiem? Czy jest uwzględniony w zasadach?
Czy trzeba zapłacić podatek od promocji bankowych?
Warto wiedzieć, że kwestie podatku od promocji bankowych, a więc od omówionej powyżej sprzedaży premiowej, reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z nią wszystkie nagrody uzyskane przez uczestnika promocji są jego przychodem. Jednak co istotne, ten uzyskiwany w ramach sprzedaży premiowej usług, jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 Ustawy.
Podsumowując, zgodnie z ustawą, wolna od podatku dochodowego jest „wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2000 zł„. Bardzo często w regulaminach promocji bankowych, znaleźć można wzmianki dotyczące zwolnienia nagrody z opodatkowania, właśnie powołujące się na wyżej zacytowany przepis.
A co w sytuacji, gdy weźmie się w ciągu jednego roku podatkowego udział w kilku konkursach lub promocjach i suma uzyskanych nagród przekroczy 2000 złotych? Nie ma powodów do obaw. Nawet jeśli weźmie się udział w kilku promocjach w roku i otrzyma się łącznie więcej niż 2000 złotych, to każdą z premii trzeba potraktować osobno. Okazuje się bowiem, że jeśli jednorazowo kwota premii nie przekracza 2000 zł, to nie uwzględnia się jej w zeznaniu rocznym PIT.
Oczywiście, jeśli zdarzyłoby się, że wartość nagrody przekroczyłaby 2000 złotych, to trzeba wpłacić do organizatora promocji, kwotę zryczałtowanego podatku w wysokości 10% wartości nagrody. Jednak w praktyce nic takiego nie ma miejsca. Częściej organizator w regulaminie przyznaje dodatkową nagrodę pieniężną, która odpowiada wysokości należnego podatku. Uczestnik promocji jej nie dostaje do ręki, tylko bank przekazuje ją jako zapłatę podatku bezpośrednio do urzędu skarbowego. Uczestnik akcji promocyjnej otrzymuje deklarację podatkową PIT-8C, którą dodaje do rocznej deklaracji podatkowej, ale podatku od nagrody nie płaci.
No to przynajmniej tyle! Czasami mam wrażenie, że w tym kraju nic się nie da zrobić, by nie było konieczności zapłaty od tego podatku… Na szczęście jak widać da się tego w jakiś sposób uniknąć.
Jestem zaskoczony, w tym kraju opodatkowane jest wszystko, najlepiej 8 razy, a tutaj zwolnienie i to aż do 2.000 zł. Szaleństwo!