Zakupy, internet, własna firma

Praca na laptopie

Jak znaleźć dobre wygasłe domeny – poradnik

Przechwytywanie domen to częsta praktyka w branży informatycznej i marketingowej. Dzięki temu zyskać można strony internetowe, które widoczne są w wynikach wyszukiwania lub mają ruch organiczny. Jak więc szukać dobrych, wygasłych domen i dlaczego warto to robić?

Wygasłe domeny – gdzie ich szukać?

Jest kilka sposobów na to, żeby znaleźć wygasłe domeny i zrobić z nich użytek. Wśród nich wymienia się skorzystanie z darmowych serwisów, w których jest baza takich właśnie stron. Jednym z nich jest expireddomains.net, gdzie dostępne są domeny wygasające i to nie tylko polskie. Narzędzie wyszukiwania na stronie jest na tyle rozbudowane, że można filtrować strony, biorąc pod uwagę różne parametry. Wyszukujący mogą skupić się na przeglądaniu stron wyłącznie .pl, .com.pl, org.pl lub innych, wszystko zależy od potrzeb. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyszukane domeny będą na pewno wartościowe, to trzeba już sprawdzić innymi sposobami.

Wygasłe domeny znaleźć można też w Krajowym Rejestrze Domen na dns.pl. To polski serwis, w którym dostępne są strony do przejęcia. Codziennie publikowana jest nowa lista wygasających domen, którymi można się już zainteresować. Do rejestracji będą one dostępne jednak za 30 dni, w tym czasie poprzedni właściciel może jeszcze ją przedłużyć.

Jest jeszcze serwis wygasle.net, również w całości po polsku. Znaleźć tam można wolne domeny .pl, com.pl, info.pl, z miastami w nazwie lub konkretnymi słowami, np. sklep, dom, studio czy plan. Proponowane przez serwis strony internetowe są sprawdzone pod kątem takich parametrów, jak indeksacja w Google, pobrane są dane z Majesticseo, AlexaRank i SEMSTORM. Szybciej można więc znaleźć wartościowe domeny, w które warto zainwestować.

Dobre wygasłe domeny, czyli jakie?

Nie wszystkie domeny są wartościowe. Szukając więc stron, które mogą być dla nas opłacalne, warto wybierać takie, które mają ruch organiczny, widoczne są w wynikach wyszukiwania. Inną kwestią jest tematyka. Jeśli chcemy promować swoją stronę, która związana jest np. z ogrodnictwem, nie wybierzemy do tego domeny z medycyną w nazwie. Strona ma odpowiadać kategorii, na jakiej najbardziej nam zależy. Warto też korzystając z odpowiednich narzędzi SEO przeanalizować linki, które prowadzą do wygasłej domeny. Wiele z nich może pochodzić ze słabych źródeł, co nie przyniesie nam żadnej korzyści.

Do czego używane są wygasłe domeny?

Wartościowe domeny najczęściej używane są do przekierowań 301. Muszą to być jednak strony z ruchem lub widocznością, a przekierowania powinny być dopasowane do poszczególnych odpowiedników na naszej głównej domenie, którą chcemy promować. Dzięki temu internauci, którzy podczas wyszukiwań klikną na przejętą domenę, zostaną przekierowani na konkretną podstronę na naszym serwisie.

Na wygasłych domenach często powstają też zaplecza. Są one tworzone na podobieństwo poprzednich stron, zarówno pod względem struktury, jak i treści. Dzięki temu można częściowo odzyskać ruch na stronie i zyskać na widoczności. Warto jednak na tym nie kończyć i stopniowo rozwijać przejętą domenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top