Zakupy, internet, własna firma

SEO

Jak wypozycjonować stronę internetową i dlaczego warto?

Jeśli chcesz ze swoim biznesem lub po prosty – hobby – zaistnieć w sieci, musisz pozwolić internautom dać się odnaleźć. Aby to zrobić, wystarczy być widocznym w wynikach wyszukiwania. Tylko czy to faktycznie będzie takie proste? I z czym to się “je”?

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie to szereg działań mających na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. O co chodzi w praktyce? Aby Twoja strona na kluczowe dla niej zapytania (np. noclegi w Krakowie lub przepisy wegetariańskie), znalazła się na pierwszej stronie (a najlepiej na pierwszym miejscu) w Google. Oczywiście, każda kolejna strona wyników też wchodzi w grę, w praktyce jednak użytkownicy rzadko się zagłębiają w to, co oferuje im wyszukiwarka.

Działania w tym zakresie dzieli się na SEO i PPC (które razem tworzą SEM). PPC to kampanie płatne, takie jak Google Ads. Natomiast zadaniem SEO jest podniesienie Twojej pozycji w wynikach organicznych, naturalnych (czyli wszystkich tych, które nie są reklamą sponsorowaną).

Pozycjonowanie strony www – korzyści

Początkowo może wydawać się to wszystko skomplikowane, ale cel jest tak naprawdę jeden – zwiększenie ruchu na stronie i jeśli takie jest jej założenie, również sprzedaży. A korzyści z pozycjonowania szybko sprawią, że zaczniesz interesować się tym zagadnieniem.

Załóżmy, że sprzedajesz swoje wyroby rękodzielnicze w Internecie, np. ręcznie szyte maskotki. Aby inni mogli do Ciebie trafić, powinni wpisać w Google „maskotki”. A co im się wtedy pojawi? Strony popularnych sklepów, z którymi trudno byłoby Ci konkurować. Co Ci da pozycjonowanie? Że jednak zaczniesz powoli wysuwać się do przodu, nie tylko na tę frazę, ale też na kilka innych, może mniej popularnych, ale generujących realny przychód.

A więc dobrze prowadzone działania SEO to lepsza pozycja w wyszukiwarce. Lepsza pozycja to więcej osób, które z Twojej strony korzystają. I… na niej pozostają, bo pozycjonowanie już dawno wykroczyło poza algorytmy i inne techniczne zagadnienia. To jeszcze content marketing, który pomoże Ci stworzyć angażujące treści, a także UX, czyli User Experience. A pisząc bardziej po ludzku, jest to całość wrażeń, jakich użytkownik doświadcza podczas korzystania z Twojej strony.

Czy pozycjonowanie ma wady? Teoretycznie nie. Jeśli jednak korzystasz z pomocy specjalistów, generuje to koszty. Gdy sam pozycjonujesz stronę, a zrobisz to źle, możesz dostać filtr, który spowoduje, że strona www przestanie się pojawiać w wynikach.

Podstawy SEO – jak wypozycjonować stronę?

Na początku mamy nieco kontrowersyjną radę – jeśli masz sklep internetowy lub strona stanowi podstawowe źródło dochodów, nie pozycjonuj jej. A dokładniej – nie samodzielnie. Lepiej skorzystać z usług agencji SEO lub zatrudnić specjalistę (w przypadku większych przedsiębiorstw). Dlaczego? Ponieważ pozycjonowanie to bardzo szeroki temat, my jedynie zainicjujemy pewne problemy z tym związane. Trzeba też na bieżąco śledzić trendy, testować nowe rozwiązania, korzystać z płatnych narzędzi. To wymaga dużego zaangażowania, czasu. A gdy strona jest podstawą biznesu, nie warto ryzykować lub czekać miesiącami na efekty.

A przechodząc do konkretów, pozycjonowanie dzieli się na dwa główne obszary: on site i off site. Działania on site dokonywane są bezpośrednio na stronie. To tworzenie lub poprawianie meta tagów, optymalizacja kodu strony, zwiększenie jej prędkości, ale też dobrze dopracowany content marketing. Z odrobiną wiedzy można się tego podjąć na własną rękę. Natomiast pozycjonowanie off site odbywa się poza stroną, najczęściej jest to tzw. link building. Celem jest dążenie do uzyskania jak największej liczby wartościowych linków prowadzących do Twojej strony. Przy czym wartość stanowi tu słowo klucz. Tzw. spamerskie linki są szybko wychwytywane przez boty Google’a i bynajmniej nie powodują wzrostu widoczności.

Podsumowując, odpowiadamy na pytanie, czy warto pozycjonować stronę www. Zdecydowanie tak! Tylko trzeba ostrożnie dobierać działania, które mają do tego doprowadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top