Zakupy, internet, własna firma

Zakupy w telefonie

Jak płacić telefonem? BLIK, Google Pay, Apple Pay…

Jesteś w sklepie i zorientowałeś się, że zapomniałeś portfela, a wraz z nim gotówki oraz karty płatniczej? Takim sytuacjom można zaradzić – wystarczy aktywować funkcję płatności telefonem. Przedstawiamy, jak to zrobić.

Jak płacić telefonem?

Zauważyłeś może, że klienci w sklepie często przykładają do terminala telefon zamiast karty płatniczej? To nie żadna magia, tylko jeden z nowych sposobów na płatności zbliżeniowe, dzięki któremu nie musisz już nosić ze sobą wypchanego do granic możliwości portfela.

Zacznijmy od początku. Jak to jest możliwe? Dzięki kilku metodom. Od paru lat Polacy aktywnie korzystają z transakcji BLIK. Ponadto banki i twórcy oprogramowania mobilnego poszli o krok dalej, umożliwiając płacenie smartfonem jak kartą płatniczą. Czy jest to bezpieczne? Zdecydowanie tak, nie musisz się więc martwić. I masz tutaj dwie możliwości.

Taką opcję może udostępniać sam bank, poprzez swoją aplikację mobilną. Wtedy tę usługę trzeba aktywować, może to wyglądać nieco inaczej, w zależności od rozwiązań stosowanych przez wybrany bank. Z ich stron internetowych dowiesz się, jak to zrobić.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie – Google Pay (dla użytkowników telefonów z systemem Android) oraz Apple Pay (dla posiadaczy iPhone’ów z systemem iOS). I właśnie to zaraz dokładnie omówimy. Chcielibyśmy tylko zaznaczyć, że aby telefon mógł obsługiwać płatności zbliżeniowe, musi być wyposażony w technologię NFC. Informację o tym powinieneś znaleźć w specyfikacji producenta. Aczkolwiek nie martw się – obecnie jest to już standard.

Jak płacić BLIKIEM?

Jeśli masz w telefonie zainstalowaną aplikację mobilną banku, możesz skorzystać z płatności BLIK. Co to jest BLIK? W skrócie jest to kod, który umożliwi Ci sfinalizowanie transakcji (czy to w sklepie internetowym, czy w stacjonarnym), bez konieczności korzystania z karty bankowej. Co musisz zrobić?

W sklepie, przy kasie, poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić BLIKIEM. Następnie musisz zalogować się do aplikacji banku i wyświetlić kod BLIK. Teraz wystarczy już tylko przepisać go do terminala i potwierdzić transakcję w aplikacji. Proste, prawda?

Ten sposób płatności ma jedną wadę – nie wszystkie terminale płatnicze obsługują technologię BLIK. Warto się więc o to dopytać jeszcze przed dokonaniem zakupów.

Google Pay – płatności zbliżeniowe

Google Pay to aplikacja mobilna dostępna dla użytkowników telefonów z systemem Android. Można ją porównać do wirtualnego portfela – pozwoli Ci „przechowywać” i korzystać z kart debetowych, kredytowych, a nawet lojalnościowych. Jak to działa?

Do aplikacji możesz dodać wszystkie karty, przy pomocy których dokonujesz jakichkolwiek płatności. Co istotne, muszą one mieć postać materialną, w postaci tzw. „plastików”. Konieczne jest wprowadzenie danych na jej temat do Google Pay i poczekanie, aż karta zostanie zweryfikowana przez bank. A potem już możesz cieszyć się płatnościami zbliżeniowymi przy pomocy smartfona. Wystarczy go „wybudzić” (nie jest konieczne jego odblokowanie) i przyłożyć do terminala.

Przy czym musisz pamiętać, że pierwsza forma płatności, jaką dodasz do Google Pay, automatycznie staje się domyślnym sposobem płacenia. Co to oznacza? Że właśnie ta karta zostanie obciążona rachunkami. Możesz ją w dowolnym momencie zmienić lub przed realizacją transakcji otworzyć aplikację i wybrać kartę, której chcesz jednorazowo użyć.

Apple Pay – płacenie telefonem

Apple Pay to również „wirtualny portfel”, tyle że dla użytkowników telefonów z systemem iOS, czyli w praktyce – dla wszystkich posiadaczy iPhone’ów. Zasada działania jest taka sama, jak w poprzednim przypadku, trochę inny jest natomiast sposób korzystania z aplikacji.

Możesz dokonywać płatności przy pomocy Touch ID lub Face ID. Co musisz zrobić? Wystarczy, że przyłożysz palec na przycisk Touch ID, po czym umieścisz telefon koło terminala. Gdy transakcja się powiedzie, pojawi się komunikat „Gotowe”.

Podobnie jest z uwierzytelnianiem przy pomocy Face ID, różnica polega na tym, że zamiast przykładać palec do Touch ID, musisz dwa razy kliknąć prawy, boczny przycisk, po czym ustawić telefon na wysokości twarzy, by Apple Pay mogła ją rozpoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top