Zakupy, internet, własna firma

Netflix na komputerze

Gdzie w internecie oglądać filmy i seriale?

Ilość stron, gdzie można legalnie i w miarę tanio mieć dostęp do bogatej biblioteki filmów i seriali rośnie z roku na rok. Powstają one jak grzyby po deszczu, starając się skutecznie wyprzeć z rynku nielegalne platformy. Które strony warto mieć na uwadze? Gdzie można oglądać filmy i seriale w sieci?

Filmy i seriale online – darmowe czy płatne?

Kiedyś filmy oglądało się albo w kinie, albo w telewizji, gdzie dostępne były także liczne seriale. Odkąd do gry wkroczył internet, wiele się pod tym względem zmieniło i zaczął on powoli wypierać te dwa dość potężne media. Początkowo każdy oglądał za darmo, wrzucało się film czy odcinki serialu i każdy miał do tego dostęp. Z czasem jednak coraz bardziej zaostrzały się prawa autorskie i strony takie powoli były blokowane i zastępowane płatnymi platformami.

Zaczął się rozwijać rynek VOD, który jako pierwszy szturmem wziął Netflix, a za nim poszło wiele innych firm, tworząc własne strony i własne listy tytułów. Minusem jest to, że są one płatne na podstawie abonamentu miesięcznego, choć same opłaty zazwyczaj nie są bardzo wysokie.

Nie każdy jednak chce wydawać pieniądze ona oglądanie filmów i seriali, przez co szuka darmowych stron, które to umożliwiają. Obecnie w internecie jest ich już bardzo niewiele i sukcesywnie są usuwane, a na ich miejsce ponownie powstają, dając możliwość obejrzenia często także tytułów niedostępnych na płatnych platformach.

Popularne płatne platformy do oglądania filmów i seriali

Rozwój platform oferujących rozrywkę dla każdego kinomaniaka, powstaje na rynku coraz więcej. Filmy i seriale online obejrzysz np. na Netflix czy Player, co opisuje https://odkryty.net, nie są to jednak jedyne miejsca w sieci, do których warto zajrzeć. Wymienia się tutaj także Amazon Prime Video, Ipla czy nc + GO. Niedawno pojawił się także Disney+ który jednak jak na razie jeszcze nie jest dostępny w Polsce, choć oferta platformy zawiera filmy i seriale w języku polskim.

Wymienić tu można także CDA, które, choć jest darmowe, to większe możliwości daje dopiero po wykupieniu odpowiedniego pakietu, w ten sposób zyskując większą bazę tytułów w dodatku bez reklam (jeżeli się dopłaci). Sieci kablowe także posiadają swoje własne platformy VOD, czego przykładem jest wymieniony wyżej Player od TVN, TVP VOD czy Ipla od Polsatu.

Filmy, seriale i programy online to niekwestionowany lider: Player, który powstał już w roku 2011 r. W następnych latach funkcjonowania został on wzbogacany o oferty kolejnych kanałów. Na Player można oglądać nie tylko kultowe czy premierowe filmy i seriale, ale też produkcje własne Grupy TVN.

Darmowe strony z filmami i serialami – gdzie oglądać?

Pomimo faktu, że wiele firm oraz producentów filmów i seriali walczy z piractwem, w sieci wciąż nie brakuje stron, które umożliwiając oglądanie programów za darmo (lub za symboliczną jednorazową opłatą) i często dotyczy to tytułów, które są ciężko dostępne nawet na płatnych platformach. Minusem są reklamy lub pojawiające się blokady i ograniczenia wyświetlania oraz wolniejszy transfer, które znacząco utrudniają możliwość oglądania.

Inna sprawa to żywotność takich stron – z racji walki w ramach obrony praw autorskich, sukcesywnie są one usuwane, co jednak nie przeszkadza w pojawianiu się nowych stron. Ciężko wymienić więc konkretne nazwy, ponieważ wciąż się to zmienia.

Plusy i minusy płatnych platform z filmami i serialami

Obecnie najwięcej możliwości dają nam mimo wszystko płatne platformy, które często mają bardzo bogatą ofertę filmów i seriali. To duży plus, ponieważ pozwala nam na oglądanie dowolnej liczby produkcji wtedy, kiedy tylko chcemy i nie jesteśmy się ograniczeni do ramówki telewizyjnej. Minusem jest fakt, że każda taka platforma ma nieco inny repertuar, jeżeli więc ciekawią nas tytuły, które nie są dostępne na jednej stronie, trzeba byłoby wykupować kolejny abonament na inną, a to może być już problematyczne oraz podnosi znacznie koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top