Kiedy planujemy sprzedaż mieszkania, nie musimy obowiązkowo zwracać się do biura nieruchomości i ponosić kosztów związanych z pomocą pośrednika. Możliwa jest sprzedaż bezpośrednia bez konieczności angażowania agencji nieruchomości. Jak przeprowadzić taką sprzedaż krok po kroku? O tym powiemy w niniejszym artykule.
- Wycena nieruchomości
- Skompletowanie dokumentów
- Stworzenie atrakcyjnej oferty sprzedaży
- Odpowiednie zaprezentowanie nieruchomości
- Sfinalizowanie zakupu
Wycena nieruchomości
Wycena danej nieruchomości ma ogromne znaczenie i musi być przeprowadzona w sposób rzetelny. Nie można wystawić oferty sprzedaży z ceną, która nie pokrywa się z faktyczną wartością mieszkania. Zawyżona cena, będzie odstraszać i może skutecznie zniechęcić potencjalnego nabywcę do zagłębienia się w szczegóły sprzedaży. Zaś zaniżona cena może wzbudzać podejrzenia. Dlatego, aby wycenić racjonalną wartość nieruchomości (nie korzystając przy tym z pomocy rzeczoznawcy), należy sprawdzić ceny lokali które mają podobną wielkość i standard. W Internecie dostępne są kalkulatory średnich cen nieruchomości, które mogą ułatwić to zadanie. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie sprawdzi się jedynie w sytuacji, jeśli dany lokal jest w dobrym stanie i nie ma potrzeby przeprowadzenia remontu. Podczas obliczania ceny zakupu trzeba wziąć pod uwagę również lokalizację, dojazd i okolicę np. odległość do najbliższych sklepów, szkoły, przedszkola czy parku.
Skompletowanie dokumentów
Przygotowując się do sprzedaży mieszkania, należy przygotować również najważniejsze dokumenty jakimi są te, świadczące o posiadanym prawie własności nieruchomości. Konieczne jest posiadanie kopię aktu notarialnego oraz wpis do księgi wieczystej. Warto również mieć pod ręką wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się sprzedawane mieszkanie. Są to kluczowe dokumenty, do których chcą mieć wgląd potencjalni nabywcy.
Stworzenie atrakcyjnej oferty sprzedaży
Również to jak wygląda ogłoszenie, dużo mówi o sprzedającym. Oferta zawierająca kilka zdań i niewiele mówiące o nieruchomości zdjęcia, z pewnością nie będą zachęcały do zakupu. Forma kierowanej oferty musi być skonstruowana tak, aby świadczyła o profesjonalizmie sprzedającego. Powinna zawierać jak najwięcej informacji o danym lokalu, również o jego mankamentach. To będzie duży plus dla właściciela nieruchomości, który nie ukrywa wad lokalu i uczciwie o nich informuje. To z kolei działa na zaufanie. Inną kwestią jest wybór samego kanału promocji oferty sprzedaży. Można w tym celu skorzystać z prasy czy dedykowanym serwisom internetowym. Warto skorzystać zarówno z jednej i drugiej opcji, ponieważ wśród potencjalnych nabywców mogą znaleźć się osoby starsze które nie potrafią poruszać się w sieci, za to chętnie sięgają po gazety.
Oferta może być wzbogacona o film czy wizualizację przestrzenną. Serwisy ogłoszeniowe dają także możliwość różnorodnych metod promocji oferty. Za dodatkową opłatą ogłoszenie może zostać odpowiednio wyróżnione, może znaleźć się na pierwszych pozycjach listy wyników, a nawet być wyświetlone na stronie głównej serwisu ogłoszeniowego.
Odpowiednie zaprezentowanie nieruchomości
Decydując się na samodzielną sprzedaż, trzeba być przygotowanym na częste telefony, maile czy smsy od osób zainteresowanych kupnem. Oczywiście każdy chętny na zakup danej nieruchomości, będzie chciał zobaczyć ją na żywo i w tym miejscu, sprzedający również musi wykazać się przygotowaniem i elokwencją. Sama prezentacja lokalu nie może przebiegać na zasadzie zimnego i bezosobowego wskazania gdzie jest łazienka, a gdzie wyjście na balkon. Potencjalny nabywca, oprócz obejrzenia lokalu, chce dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów dotyczących mieszkania, okolicy, sąsiadów itp. Dlatego zamiast chłodnej oferty, należy mu poopowiadać o danym mieszkaniu, jakie są średnie miesięczne rachunki, czy sąsiedzi są mili i bezproblemowi, czy okolica jest cicha i spokojna itp. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że osoby zainteresowane kupnem mogą być bardzo dociekliwi i zadawać szereg rozmaitych pytań. Prezentacja lokalu jest zawsze czasochłonna więc dobrze sobie zarezerwować godzinę lub dwie, na swobodne oprowadzenie po lokalu i odpowiedzenie na każde pytanie.
Sfinalizowanie zakupu
Kiedy znajdzie się nabywca zdecydowany na zakup nieruchomości, wówczas należy wynająć notariusza który sporządzi umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. W sytuacji, kiedy kupujący potrzebuje czasu np. na załatwienie formalności kredytowych, wówczas można podpisać umowę przedwstępną a na nabywcę, nakładany jest obowiązek wpłaty zadatku. To swoista forma zabezpieczenia dla obydwu stron na wypadek, gdyby jednak nie doszło do transakcji. Jeżeli kupujący jest zmuszony do odstąpienia od umowy, wówczas sprzedający może zachować wpłacony zadatek. Jednak w sytuacji, kiedy do zawarcia umowy nie doszło z winy sprzedającego, wówczas nabywca ma prawo do otrzymania zwrotu wpłaconej kwoty dwukrotnie wyższej. Natomiast jeśli sprzedaż przebiega bez zarzutów, wtedy wpłacony zadatek zostaje wliczony na poczet ceny nabycia nieruchomości.