Sprzedaż samochodu to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Nie chodzi tylko o znalezienie nabywcy, który nie będzie kręcił nosem. W grę wchodzą również ważne formalności, których trzeba dopełnić w momencie finalizowania sprzedaży samochodu. Koniczne jest zawarcie stosownej umowy kupna- sprzedaży. Co musi ona zawierać i dlaczego jest taka ważna? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dlaczego jest ważna?
Jest to dokument, potwierdzający sprzedaży samochodu przez sprzedawcę i nabycie go przez drugą osobę. Absolutnie nigdy nie wolno pomijać tego kroku, niezależnie od tego czy pojazd jest sprzedawany obcej osobie, czy komuś z rodziny czy znajomym. Ta formalność, ma zabezpieczać obie strony. Umowa kupna-sprzedaży, spełnia następujące role:
- zabezpiecza interesy kupującego – kiedy pojawiają się problemy z pojazdem, o których sprzedający, „zapomniał” poinformować,
- chroni sprzedającego – w sytuacji, kiedy nabywca pojazdu zgłasza różnego rodzaju roszczenia. Zdarza się często, że świeżo upieczony nabywca samochodu wyrządził jakąś szkodę w pojeździe już po zakupie, ale próbuje obciążyć nią sprzedającego,
- stanowi podstawę do egzekwowania mandatu w przypadku złamania przepisów przez kierowcę, już po nabyciu pojazdu – tablice rejestracyjne po sprzedaży pojazdu, nadal są przypisane do danego właściciela samochodu. Nabywca ma obowiązek zmienić je do 30 dni od daty dokonania zakupu. Jeżeli tego nie zrobi, a dostanie np. mandat za przekroczenie prędkości bądź uchwyci go fotoradar, wówczas umowa kupna-sprzedaży jest kluczowa, w celu wymierzenia kary właściwej osobie,
- jest niezbędna podczas zawierania umowy ubezpieczenia OC i zakupu polisy,
- bez umowy kupna-sprzedaży, nie uda się przerejestrować samochodu – każdy Wydział Komunikacji po przedstawieniu umowy kupna-sprzedaży, może rozpocząć proces rejestracji pojazdu na nowego właściciela.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co musi zawierać?
Jak w każdej umowie, należy podać datę oraz miejsce jej zawarcia. W przypadku tej umowy, bardzo istotne jest podanie godziny zakupu, ponieważ stanowi to zabezpieczenie na wypadek popełnienia ewentualnego wykroczenia przez nabywcę już po nabyciu pojazdu. Następnie należy podać dane osobowe obu stron. W tym celu konieczne jest podanie imienia, nazwiska, numeru PESEL, numeru NIP (w razie konieczności) oraz adresu zamieszkania. Należy również wskazać w umowie serię i numeru dowodu osobistego, a także organu wydającego.
Kolejnym punktem umowy jest podanie szczegółowych danych na temat sprzedawanego pojazdu. W pierwszej kolejności należy podać markę oraz model, następnie rok produkcji podany w dowodzie rejestracyjnym i numer nadwozia (VIN). Konieczne jest również podanie numeru rejestracyjnego oraz przebieg. Powinien być to przebieg dokładny, liczony do ostatniego miejsca na liczniku.
Bardzo ważnym punktem umowy jest też zawarcie klauzuli, w której sprzedający poświadcza, że pojazd jest jego własnością oraz że jest wolny od wad prawnych. Należy również podać informację, że samochód nie jest objęty zajęciem komorniczym i nie stanowi przedmiotu żadnego zabezpieczenia. Następnie trzeba wpisać ustaloną kwotę sprzedaży pojazdu. Najpierw należy podać jej wartość numeryczną np. 10 000 złotych, a potem słowną tzn. dziesięć tysięcy złotych.
Jak widać sprzedaż samochodu to nie przelewki i jeśli nie dopilnujemy tak ważnych formalności, może mieć to dla nas nieciekawe skutki. Dlatego aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych problemów, lepiej usiąść i poświęcić chwilę na stworzenie umowy, która może uratować nam skórę.