Zakupy, internet, własna firma

Przeglądanie produktów na tablecie

Aukcje internetowe – co trzeba wiedzieć, na co uważać?

Zakupy internetowe są dla wielu osób codziennością. Kupujemy nie tylko w sklepach internetowych, ale też na platformach sprzedażowych, gdzie możemy trafić na atrakcyjne ceny wielu produktów. Decydując się jednak na aukcje, należy być ostrożnym. Na co uważać? Co warto wiedzieć, kupując coś w Internecie?

Aukcje internetowe – na co uważać?

Aukcje internetowe cieszą się sporą popularnością, ponieważ czasem można upolować coś w naprawdę niskiej cenie. Dodatkowo w niektórych pobudza się zmysł rywalizacji, by przebić ofertę konkurenta i daną aukcję wygrać. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym. Nie zawsze takie sprzedaże prowadzą osoby uczciwe. Mogą pojawiać się podróbki elektroniki, kosmetyków, ubrań, a to właśnie takie markowe produkty cieszą się na aukcjach największą popularnością.

Sprawdzanie sprzedawców w Internecie

Chcąc wziąć udział w licytowaniu jakiegoś przedmiotu, warto sprawdzić najpierw sprzedawcę. Platformy sprzedażowe dają możliwość wystawienia opinii, są one widoczne w profilu sprzedawców. Koniecznie należy je przeczytać, żeby sprawdzić, czy dana osoba faktycznie jest uczciwa, czy wystawiane przez nią produkty były dobrze oceniane przez kupujących, czy nie było problemów ze zwrotem, przesyłką, czy kontakt nie był utrudniony itp. Jeśli pojawiają się jakieś negatywne komentarze na temat jakiegoś sprzedawcy, lepiej nie brać udziału w jego aukcji.

Podróbki na aukcjach internetowych

W sieci nie brakuje osób, które handlują podróbkami. Czasami produkty te do złudzenia przypominają oryginalne ubrania, perfumy, czy telefony. Łatwo więc kogoś na to nabrać, szczególnie jeśli komuś zależy na niższej cenie. Warto więc przyglądać się nawet najdrobniejszym szczegółom. Bywa, że pojawiają się w nazwach marek literówki, logo wygląda inaczej, inny jest materiał niż w oryginalnym produkcie. Jeśli dostrzeżemy różnice między wystawianymi rzeczami na aukcjach a produktami w markowych sklepach, oznacza to, że najpewniej sprzedawca chce nasz oszukać.

Zbyt niskie ceny

Nie można też być naiwnym, przeglądając aukcje internetowe. Niektóre rzeczy po prostu nie mogą być zbyt tanie. Jeśli widzimy w Internecie telefon za 300 zł, a w sklepie z elektroniką kosztuje on 1500 zł, to raczej tkwi w tym jakiś haczyk. Może to być telefon używany, uszkodzony, kradziony, sprowadzony z Chin itp. Mało to prawdopodobne, żeby nowy, oryginalny sprzęt był w takiej cenie, skoro w sklepach jest kilka razy droższy. Może się okazać, że po kupieniu takiego urządzenia, kiedy już zapłacimy, wcale żadnej przesyłki nie dostaniemy. Wtedy dojdzie do zwykłego oszustwa.

Czego lepiej nie licytować na aukcjach internetowych?

Są takie produkty, których lepiej nie licytować, ponieważ często biorą w nich udział oszuści. Wśród nich wymienia się różnego rodzaju sprzęty elektroniczne, głównie telefony, aparaty fotograficzne, laptopy. Uważać trzeba też na kosmetyki. Może się okazać, że sprzedawca wystawia podróbki lub produkty o mniejszej pojemności. Ryzykowne jest również kupowanie biletów na koncerty. Te często mogą okazać się fałszywe i dowiemy się o tym dopiero przed wejściem na spotkanie z ulubionym artystą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top