Zakupy, internet, własna firma

programista

Czy można zostać programistą bez studiów?

Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że aby zdobyć dobrą pracę, musimy mieć wyższe wykształcenie. Takie podejście wpajali nam rodzice, a im dziadkowie. Trzeba jednak stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością i przyznać, że bardzo często współczesny świat oczekuje od nas konkretnych umiejętności i predyspozycji do wykonywania danego zawodu, a nie dyplomu uczelni. Obecnie dużo ofert pracy generują firmy z branży IT, w związku z czym coraz więcej osób zastanawia się nad karierą programisty. Czy da się to zrobić bez ukończenia studiów związanych z technologiami informatycznymi?

Czy można zostać programistą bez studiów?

Trzeba uczciwie przyznać, że zapotrzebowanie na rynku pracy na programistów zdecydowanie przekracza ich ilość, co bez wątpienia działa na korzyść osób, które chcą podjąć pracę w tym zawodzie. Choć studia informatyczne są bardzo popularne, to wiele osób twierdzi, że ich program jest przeładowany teorią i ukończenie ich wcale nie oznacza, że będzie się świetnym programistą. Jak łatwo się zatem domyślić, dyplom ukończenia studiów wcale nie jest konieczny do tego, by podjąć pracę w branży IT. Dowodem na to, że od kandydatów na stanowisko np. Python Developer lub Java Developer nie wymaga się ukończenia studiów, są oferty na www.gowork.pl/praca/programista.

Co w takim razie interesuje osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne w firmach IT? Główną uwagę zwracają oni na konkretne umiejętności oraz predyspozycje kandydata. Więcej szczegółów dotyczących przebiegu rozmów kwalifikacyjnych na stanowisko programisty ujawnimy w dalszej części artykułu.

Jak zostać programistą bez studiów?

Wiele osób uczy się programowania we własnym zakresie, istnieją jednak różnego typu kursy i bootcampy, które pomagają w zdobyciu niezbędnej wiedzy i umiejętności w znacznie krótszym czasie. Należy jednak mieć na uwadze, że samo przejście wybranego przez siebie szkolenia nie wystarczy. Podobnie, jak w przypadku studiów, pracodawcy nie będzie interesowało zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu, a faktyczne umiejętności. W związku z tym trzeba być przygotowanym, że nauka programowania będzie wymagała naprawdę dużego wysiłku intelektualnego oraz samozaparcia.

Rozpoczynając naukę programowania od zera, trzeba nastawić się na to, że potrwa ona parę miesięcy. Mając już jakieś doświadczenie i interesując się tą dziedziną, można ten okres skrócić do kilku tygodni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w pracy programisty nigdy nie można osiąść na laurach, konieczny jest ciągły rozwój i zainteresowanie nowinkami. Konieczna jest też znajomość języka angielskiego. Na początku prawdopodobnie wystarczy poziom B2, jednak z czasem warto go podnieść.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko programisty?

Podobnie jak w przypadku rozmów kwalifikacyjnych na inne stanowiska, chcąc zostać programistą, należy nauczyć się mówić o swoich mocnych stronach. Nie chodzi tu o przechwalanie się, ale o rzeczową odpowiedź między innymi na takie pytania, jak „co jest twoi największym osiągnięciem?”. Warto też zastanowić się, co odpowiedzieć w sytuacji, gdy padnie pytanie o to, „kim chcesz być za X lat?”, lub „dlaczego zostałeś programistą?”. Warto też umieć zwięźle opowiedzieć o projektach, w których miało swój udział.

Poza rozmową, która ma na celu lepsze poznanie kandydata, stałym punktem większości spotkań rekrutacyjnych na stanowisko programisty jest część praktyczna, a więc rozwiązywanie zadań. Zadania rekrutacyjne mogą być różne. Zdarzają się zadania z kodowania list lub znalezienia błędów w gotowym kodzie. Dużo zależy od tego, jaki język programowania będzie wykorzystywany na stanowisku, na które aplikujemy. Znaczenie ma również to, czy jesteśmy dopiero na początku swojej zawodowej drogi i staramy się o pracę jako junior, czy mamy już wystarczające doświadczenie, by starać się o stanowisko na poziomie regular, lub senior.

Jak widać, droga to tego, by zostać programistą, jest otwarta praktycznie dla każdego, kto czuje, że jest w stanie odnaleźć się w tym świecie.

3 thoughts on “Czy można zostać programistą bez studiów?

 1. Odpowiedz
  Karolina - 2021-11-03

  Mnie się wydaję, że teraz programowanie stało się powszechną dziedziną i nie trzeba specjalnych studiów, żeby ogarniać programowanie. Wystarczy tylko znać podstawy (które można wyszukać w internecie), oglądać filmiki i już masz jakąś wiedze…

 2. Odpowiedz
  Marcin - 2022-01-04

  Też wydaje mi się, że nie ma potrzeby ukończenia specjalnych studiów, żeby programować, choć też nie sądzę, żeby absolutnie każdy się do tego nadawał.

 3. Odpowiedz
  Agrypin - 2022-03-23

  Mnóstwo osób zaczyna uczyć się programowania na własną rękę, więc to chyba nie jest jakaś wiedza tajemna. Mieszkałem jakiś czas ze studentami informatyki i oni z kolei bardzo narzekali na swoje studia, że nie uczą ich niczego, co przyda im się w późniejszej pracy i sami doszkalali się w programowaniu, żeby zacząć pracę w zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top